Pozycjonowanie stron internetowych po regionie

Jeśli posiadasz stronę internetową i zacząłeś ją pozycjonować na dane słowa kluczowe, być może zastanawiasz się co jeszcze możesz zrobić, aby stała się ona bardziej widoczna i trafiała do potencjalnych klientów. Jednym z bardzo skutecznych, a niestety często pomijanych elementów jest lokalne pozycjonowanie stron internetowych, czyli skupienie się na danym regionie w którym realnie prowadzimy naszą działalność. W jaki sposób należy to zrobić aby osiągnąć dobre rezultaty?

Pozycjonowanie stron regionalne

Wyszukiwarka Google jest obecnie tak dobrze dopracowana, że wyświetla wyniki danego wyszukiwania dostosowane do konkretnego użytkownika. To znaczy, jeśli widzi, że jego lokalizacja to na przykład Poznań, wyświetli głównie wyniki z Poznania i okolic. Zdecydowana większość osób pozwala przeglądarkom na podejrzenie swojej lokalizacji, stąd też Google wie z jakiej lokalizacji wyniki będą najlepsze i najbardziej dopasowane. Jeśli więc zamiast pozycjonowania na ogólne frazy kluczowe zdecydujemy się na frazy lokalne, łatwiej będzie nam trafić do określonej grupy potencjalnych klientów ze swojej okolicy. Przykładowo, przedsiębiorcy posiadający swój warsztat samochodowy w Poznaniu, zamiast skoncentrować się na pozycjonowaniu stron internetowych na frazę mechanik, czy warsztat samochodowy, mogliby zawęzić nieco zasięg frazy, formułując ją jako mechanik Poznań, czy warsztat samochodowy Poznań. Ponadto, dobrym sposobem na pozycjonowanie lokalne, jest zaznaczenie lokalizacji naszej firmy na mapach Google. Można to zrobić w naprawdę szybki sposób, a rezultaty na pewno będą bardzo dobre. Dzięki takiemu zabiegowi, osoby wyszukujące danej usługi przez GPS lub na mapach, szukając firmy w dogodnej dla siebie lokalizacji, w pobliżu domu, miejsca pracy, czy innego miejsca, w którym się akurat znajdują, mogą natrafić właśnie na naszą ofertę. Ponadto, firmy posiadające swoją lokalizację na mapach Google wyświetlają się również na liście wyszukiwania osobom, które znajdują się w pobliskiej lokalizacji i szukają danej usługi.

Pozycjonowanie strony w wielu regionach

Niektóre firmy, głównie te oferujące produkty wirtualne lub posiadające filie swojego przedsiębiorstwa w kilku miastach, decydują się także na pozycjonowanie stron internetowych w wielu regionach w różnych lokalizacjach, na przykład: mechanik Poznań, mechanik Wrocław, itp. W tym przypadku jednak należy stworzyć osobne podstrony dla każdej lokalizacji, tak aby każda z nich mogła być wypozycjonowana na konkretną frazę lokalną (nie jest możliwe dobre pozycjonowanie strony na frazy z różnych regionów).

Korzyści z lokalnego pozycjonowania strony

Korzyści z lokalnego pozycjonowania stron internetowych w Google jest naprawdę sporo. Zacznijmy od tego, że trafiamy do osób realnie zainteresowanych danymi usługami w swojej okolicy, które mogą być bardziej skłonne do skorzystania z oferty naszej firmy. Ponadto, tego typu pozycjonowanie na frazy kluczowe będzie tańsze, gdyż jest zawężone do określonego regionu, a co za tym idzie konkurencja jest dużo mniejsza niż jeśli zdecydowalibyśmy się na pozycjonowanie na frazę ogólną. Jeśli oferujemy swoje usługi tylko w danym mieście jest to więc bardzo korzystna opcja. Z drugiej strony, nawet jeśli zainteresowana osoba wpisze w wyszukiwarkę jedynie ogólne zapytanie, np. mechanik, a znajduje się w naszym mieście lub okolicy, wyszukiwarka prawdopodobnie wskaże również naszą stronę, biorąc pod uwagę frazę kluczową wskazującą na lokalizację lub umiejscowienie na mapie. Podsumowując, lokalne pozycjonowanie stron internetowych jest bardzo korzystne i daje bardzo dobre rezultaty.