Co warto wiedzieć o hiszpańskiej Primera División – czy faktycznie są to najlepsze rozgrywki na starym kontynencie?

To zupełnie normalne, że większość kibiców jest w stanie wskazać swoją ulubioną ligę piłki nożnej, która jest oglądana przez nich najczęściej. To zwykle okazuje się być Premier League, Serie, Bundesliga, a szczególnie Primera Division, która w wielu kręgach uznawana jest nawet za najlepszą spośród wszystkich innych w Europie. Co charakteryzuje zatem rozgrywki hiszpańskiej piłki nożnej, a także czy można uważać, że to faktycznie liga najlepsza w całej Europie i przyciąga najwięcej kibiców?

Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, ze wszystkie ligi europejskie, a szczególnie te najlepsze, dość znacząco różnią się od pozostałych. Oczywiście tak jest też w przypadku Primera División, która uchodzi za ligę, gdzie piłka nożna jest bardzo techniczna oraz finezyjna, a sama gra zorientowana jest na ofensywę i umiejętności indywidualne piłkarzy. Idąc tym tokiem rozumowania, we Włoszech mamy do czynienia z ogromnym zamiłowaniem to taktyki, a szczególnie jeżeli chodzi o schematy gry defensywnej.  Z kolei w Wielkiej Brytanii, z uwagi na ponadprzeciętną intensywność gry, wymaga się od piłkarzy wyjątkowo wysokiej wydolności i dużego zaangażowania w grę. W końcu spotkania Premier League, toczą się zwykle od bramki do bramki. Co jednak warto wiedzieć jeszcze o hiszpańskich rozgrywkach?

Jakie znaki szczególne prezentuje sobą hiszpańska Primera División?

Jeżeli chodzi o statystyki, zgodnie z rankingiem UEFA, liga hiszpańska i jej kluby zdołały uzbierać największą liczbę punktów za swoje wyniki w pucharach europejskich, co plasuje ją na pierwszym miejscu jeżeli chodzi o zestawienie wszystkich lig piłkarskich na starym kontynencie. Sporą cegiełkę dołożył do tego na pewno Real Madryt i jego trzy zwycięstwa z rzędu w Lidze Mistrzów, a do rankingu wliczają się zdobyte punkty przeliczone przez współczynnik z pięciu ostatnich sezonów.

Tacy giganci jak FC Barcelona oraz Real Madryt, najczęściej samodzielne dominują tabelę Primera Division. Ich grono często uzupełnia jednak Athletico Madryt, próbując im dorównać i włączyć się do walki o mistrzostwo. Wieloletnia walka tych dwóch pierwszych klubów to wydarzenie, które elektryzuje kibiców na całym świecie, a dodatkowo są to największe derby w całej Europie, które transmitowane są w niemal wszystkich krajach świata, a liczba oglądających opiewa o wiele milionów widzów. Jeśli zatem zmierzyć ze sobą ma się FC Barcelona z Realem Madryt słyszymy, że mamy do czynienia z El clasico, lub też Gran derbi.

Z uwagi na doskonałe szkolenie młodzieży w Hiszpanii, akademie klubów z Primera Division często wypuszczają na świat świetnych piłkarzy, ale też wiedzą jakich piłkarzy ściągać do siebie z innych krajów, aby z nieoszlifowanych diamentów, zrobić zawodników światowej klasy. Niestety, nie ma już szans na śledzenie dwóch najlepszych piłkarzy na hiszpańskich boiskach, czyli Leo Messiego oraz Cristiano Ronaldo, ponieważ drugi opuścił szeregi Realu Madryt, wiążąc się kontraktem z Juventusem Turyn. Zmiana była podyktowana poszukiwaniem nowych wyzwań. Messi jednak wciąż występuje w FC Barcelonie i wiele wskazuje na to, że będzie to jego jedyny klub w karierze, gdzie zakończy swą przygodę z futbolem.

Pojawia się ostatnio sporo głosów na temat tego, że piłka hiszpańska pogrążona jest w delikatnym kryzysie, gdyż dochodzi tam do wymiany pokoleniowe, ponieważ zawodnicy zespołów z Primera Division, którzy stanowią o ich sile mają już najlepsze lata za sobą. Sytuację tę wykorzystały kluby z Anglii, które to obecnie są nieco lepsze, niż te hiszpańskie.